logo IKY 3

"Διαμορφώνοντας ένα Σύγχρονο Συμπεριληπτικό Σχολείο με Ευρωπαϊκό Προσανατολισμό"

Μαθησιακά αποτελέσματα

Σε επίπεδο γνώσεων

1η δραστηριότητα:

-Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί διδάχτηκαν την εφαρμογή τεχνικών για συμπεριληπτική διδασκαλία σε τάξεις όπου η πολυπολιτισμικότητα και /ή η κοινωνικό-οικονομική κατάσταση των μαθητών διαφοροποιεί τον τρόπο μάθησης και συμπεριφοράς τους.

-Προσέγγισαν και αναγνώρισαν τρόπους αξιοποίησης της "διαφοροποιημένης διδασκαλίας" λαμβάνοντας υπόψη τις εμπειρίες της ζωής, το ενδιαφέρον, το διαφορετικό προφίλ νοημοσύνης των μαθητών.

-Προχώρησαν στην κατανόηση και την δυνατότητα υιοθέτησης στρατηγικών, πρακτικών και εργαλείων ( παιχνίδια, ΤΠΕ ) κατάλληλων για τη δημιουργία τάξεων όπου καλλιεργούνται οι συνθήκες για την ενσωμάτωση, την βελτίωση της απόδοσης και των δεξιοτήτων μη προνομιούχων μαθητών, την απομάκρυνση προκαταλήψεων και στερεοτύπων, την ενίσχυση της διαπολιτισμικής ενσυναίσθησης.

2η δραστηριότητα:

-Προσέγγισαν τη μαθητοκεντρική μέθοδο διδασκαλίας PBL και των συσχετιζόμενων με αυτή δραστηριοτήτων για την εισαγωγή της στην τάξη καθώς και το πως η τεχνολογία και τα media μπορούν να ενσωματωθούν στην εφαρμογή της.

-Εξερεύνησαν τα βήματα για τη δημιουργίας ενός επιτυχούς πλάνου μαθήματος με βάση το PBL και δουλεύοντας σε ομάδες δημιούργησαν το δικό τους project.

-Συνέκριναν παραδοσιακές με σύγχρονες μορφές αξιολόγησης που ευνοούν την ανατροφοδότηση, όπως η αυτοαξιολόγηση των μαθητών και οι κλίμακες διαβαθμισμένων κριτηρίων (Rubrics).

3η δραστηριότητα:

-Οι επιμορφούμενοι αναγνώρισαν τα βασικά χαρακτηριστικά του φινλανδικού εκπαιδευτικού συστήματος μέσω παρακολούθησης σεμιναρίων σχετικών με την εκπαίδευση και τη σύνδεσή της με την ιστορία και την κουλτούρα, την οικονομία και την ανάπτυξη της χώρας.

-Επισκέφτηκαν τρία σχολεία (ένα επαγγελματικό λύκειο ένα γυμνάσιο και ένα γενικό λύκειο), ενημερώθηκαν για τη δομή και τη λειτουργία τους, περιηγήθηκαν στους χώρους και τα εργαστήρια, παρακολούθησαν μαθήματα σχετικά με την ειδικότητά τους, συνομίλησαν με εκπαιδευτικούς και μαθητές εντόπισαν καλές πρακτικές και σημεία που κάνουν το φινλανδικό σχολείο ελκυστικό για τους μαθητές αλλά και τους εκπαιδευτικούς.

Εργάστηκαν σε διεθνικές ομάδες και είχαν την ευκαιρία να ανταλλάξουν απόψεις πάνω σε εκπαιδευτικά θέματα με ένα μεγάλο αριθμό συναδέλφων άλλων χωρών,126 εκπαιδευτικοί από 18 χώρες πήραν μέρος στη συγκεκριμένη επιμόρφωση.

Σε επίπεδο δεξιοτήτων

Μέσω και των τριών δραστηριοτήτων στους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς:

-Δόθηκε η δυνατότητα να αναπτύξουν δεξιότητες για την επαγγελματική και προσωπική τους ανάπτυξη.

-Να πειραματιστούν και να χρησιμοποιήσουν νέες διδακτικές πρακτικές και μεθόδους, να αξιοποιήσουν τις συνέργιες μεταξύ τυπικής και μη τυπικής μάθησης.

-Να αναπτύξουν τις γλωσσικές τους δεξιότητες (κατανόηση και χρήση της αγγλικής γλώσσας σε πραγματικό περιβάλλον) και ψηφιακές δεξιότητες (χρήση ΤΠΕ ως διερευνητικό εργαλείο).

-Να ενισχύσουν την αυτοπεποίθησή τους, τα κίνητρα και την ικανοποίηση που λαμβάνουν μέσω της καθημερινής εργασίας.

-Να αναπτύξουν διαπροσωπικές ικανότητες, ικανότητες επικοινωνίας και συνεργασίας σε ομάδα, ικανότητες ανάληψης πρωτοβουλιών και δημιουργίας δικτύου επαφών με εκπαιδευτικούς άλλων χωρών ώστε να προχωρήσουν σε νέες διακρατικές συνεργασίες μέσω των Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων.

Last modified onThursday, 02 August 2018 08:00