Α. Κτήση της ελληνικής ιθαγένειας λόγω φοίτησης σε ελληνικό σχολείο στην Ελλάδα.

Η ιθαγένεια σε αυτήν την περίπτωση χορηγείται, εφόσον τηρούνται όλες οι προϋποθέσεις των σελίδων 8 και 9 της εγκυκλίου Φ.130181/18258/25-08-2015 του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ. (Ν. 4332/2015). Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά αναφέρονται στις σελίδες 11 και 12 της παραπάνω εγκυκλίου.

Η υπηρεσία μας χορηγεί μόνο το πιστοποιητικό επιτυχούς παρακολούθησης είτε εννέα τάξεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης είτε έξι τάξεων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και μπορεί να δώσει διευκρινίσεις μόνο σε ό,τι αφορά τη βεβαίωση αυτή για την οποία είναι αρμόδια.

Για τα υπόλοιπα δικαιολογητικά, διευκρινίσεις δίνουν οι υπηρεσίες έκδοσής τους και οι Αποκεντρωμένες Διοικήσεις.

Β. Κτήση της ελληνικής ιθαγένειας λόγω γέννησης και φοίτησης σε ελληνικό σχολείο στην Ελλάδα,

αποκτούν οι γεννημένοι στην Ελλάδα οι οποίοι είναι ανήλικοι κατά το χρόνο υποβολής της κοινής δήλωσης - αίτησης των γονέων τους, εφόσον ισχύουν όλες οι προϋποθέσεις της σελίδας 3 της εγκυκλίου Φ.130181/18258/25-08-2015 του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ. (Ν.4332/2015).
Στην περίπτωση αυτή, οι ενδιαφερόμενοι απευθύνονται στις Αποκεντρωμένες Διοικήσεις στις οποίες υπάγονται προσκομίζοντας τα απαιτούμενα δικαιολογητικά των σελίδων 5 και 6 της παραπάνω εγκυκλίου, χωρίς να απαιτείται βεβαίωση από την Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Ηπείρου.

Βεβαίωση εγγραφής - παρακολούθησης ελληνικού σχολείου χορηγείται μόνο από την αντίστοιχη σχολική μονάδα και ΟΧΙ από την Υπηρεσία μας.

Γ. Κτήση της ελληνικής ιθαγένειας λόγω αποφοίτησης από τμήμα ή σχολή ελληνικού ΑΕΙ ή ΤΕΙ.

Είναι απαραίτητο το απολυτήριο Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ελληνικού σχολείου στην Ελλάδα, και πρέπει να τηρούνται όλες οι προϋποθέσεις της σελίδας 13 της εγκυκλίου Φ.130181/18258/25-08-2015 του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ. (Ν.4332/2015).
Στην περίπτωση αυτή, οι ενδιαφερόμενοι απευθύνονται στις Αποκεντρωμένες Διοικήσεις στις οποίες υπάγονται, προσκομίζοντας τα απαιτούμενα δικαιολογητικά των σελίδων 13, 14 και 15 της παραπάνω εγκυκλίου ,χωρίς να απαιτείται βεβαίωση από την Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας και Β/θμιας Ηπείρου.

Τρόποι υποβολής αίτησης για το πιστοποιητικό επιτυχούς παρακολούθησης είτε εννέα τάξεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, είτε έξι τάξεων Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης:

• Μπορείτε να υποβάλλετε την αίτηση στην Π.Δ.Ε. Ηπείρου ταχυδρομικά ή κατόπιν ραντεβού, στην έδρα της Υπηρεσίας μας, στην διεύθυνση:

Ανεξαρτησίας 146, Τ.Κ. 45444, Ιωάννινα

1ος όροφος

Δευτέρα έως Παρασκευή

09:00  - 12:00

Τηλ. 2651083989, e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

Αίτηση για έκδοση πιστοποιητικού εξαετούς ή εννεαετούς επιτυχούς παρακολούθησης αλλοδαπού μαθητή σε ελληνικό σχολείο (WORD)

Αίτηση για έκδοση βεβαίωσης επιτυχούς φοίτησης σε ελληνικό σχολείο (WORD)

ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΓΙΑ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ (WORD)