•Αντιπτέριση Αγοριών Απλό.
•Αντιπτέριση Κοριτσιών Απλό.

•Δικαίωμα συμμετοχής από κάθε Γυμνάσιο έχουν: 1 μαθητής και 1 μαθήτρια.
•Μέγιστος αριθμός επιτρεπομένων συμμετοχών από όλα τα Γυμνάσια

Αντιπτέριση Αγοριών Απλό = 16 μαθητές

Αντιπτέριση Κοριτσιών Απλό = 16 μαθήτριες
•Οι μαθητές-τριες θα πρέπει, τουλάχιστον, να μπορούν να χτυπήσουν με τη ρακέτα το φτερό και να το στείλουν πάνω από το φιλέ στο σωστό γήπεδο.

Γ. Στολές αθλητών - Εξοπλισμός
•Σορτς και για τα Αγόρια και για τα Κορίτσια
•Μπλούζα
•Ενδεχομένως πετσέτα
•Ρακέτα - φτερά (δίνονται από την Οργανωτική Επιτροπή)

•Σκοπός του αθλητή είναι να χτυπήσει το «φτερό» (το μπαλάκι της αντισφαίρισης) με τη ρακέτα του έτσι ώστε αυτό να πέσει στο αντίπαλο γήπεδο. Όταν γίνει αυτό τότε τελειώνει η φάση.
•Το παιχνίδι ξεκινά με σέρβις κάθε φορά. Ο αθλητής πρέπει να στείλει το φτερό από το δικό του τετράγωνο μέσα στο διαγώνιο τετράγωνο του αντιπάλου. Το σέρβις πρέπει να γίνει κάτω από τη μέση του αθλητή. Ο παίκτης που δέχεται το σέρβις δεν μπορεί να αποκρούσει την μπάλα έξω από το τετράγωνό του.
•Για κάθε φάση που τελειώνει, δίνεται ένας πόντος στον-ην παίκτη-τρια που κέρδισε εκείνη τη φάση(σύστημα συνεχούς καταγραφής πόντων).
•Στους προκριματικούς, νικητής είναι όποιος κερδίσει πρώτος ένα{1) γκέιμ των 15 πόντων.
•Στους τελικούς(μικρό και μεγάλο), νικητής είναι όποιος κερδίσει πρώτος δύο(2) γκέιμ των 15 πόντων
(3ο σετ στους 8 πόντους).
•Στην ισοπαλία 14-14 κερδίζει ο αθλητής που θα προηγηθεί με δύο(2) πόντους.
•Ο παίκτης που έχει μονό αριθμό πόντων σερβίρει από την αριστερή πλευρά του, ενώ αυτός που έχει ζυγό αριθμό πόντων από τη δεξιά του.
•Αν ο παίκτης ή η ρακέτα του ακουμπήσει το φιλέ χάνει.
•Αν το φτερό ακουμπήσει τη γραμμή θεωρείται μέσα.
•Αν το φτερό βγει έξω από τις γραμμές χάνει ο παίκτης που χτύπησε τελευταίος την μπάλα.
•Αν το φτερό ακουμπήσει το ταβάνι μετά από χτύπημα κάποιου παίκτη, αυτός χάνει τη φάση.

Αντιπτέριση Αγοριών Απλό. Αντιπτέριση Κοριτσιών Απλό
•Συμμετέχουν 16 μαθητές & 16 μαθήτριες, που χωρίζονται σε τέσσερις(4) ομίλους των τεσσάρων(4) & παίζουν
μεταξύ τους οι μαθητές-τριες κάθε ομίλου.
•Η νίκη κάθε μαθητή-τριας μετράει δύο βαθμούς και η ήττα έναν.
•Σε περίπτωση ισοβαθμίας μετράνε κατά σειρά: μεταξύ τους παιχνίδια, διαφορά σετ. κερδισμένα σετ.
διαφορά πόντοι, κερδισμένοι πόντο», κλήρωση.
•Ο-η δύο πρώτοι κάθε ομίλου προχωράει στα προημιτελικά όπου οι αγώνες είναι νοκ-άουτ μέχρι τον τελικό.

•Αντιπτέριση Αγοριών Απλό.

•Αντιπτέριση Κοριτσιών Απλό .

•Δικαίωμα συμμετοχής από κάθε Γυμνάσιο έχουν: 1 μαθητής και 1 μαθήτρια.
•Μέγιστος αριθμός επιτρεπομένων συμμετοχών από όλα τα Γυμνάσια
Αντιπτέριση Αγοριών Απλό = 16 μαθητές
Αντιπτέριση Κοριτσιών Απλό = 16 μαθήτριες

Γ. Στολές αθλητών - Εξοπλισμός
•Σορτς και για τα Αγόρια και για τα Κορίτσια
•Μπλούζα
•Ενδεχομένως πετσέτα
•Ρακέτα - φτερά (δίνονται από την Οργανωτική Επιτροπή)

(3ο σετ στους 8 πόντους).
•Στην ισοπαλία 14-14 κερδίζει ο αθλητής που θα προηγηθεί με δύο(2) πόντους.
•Αν ο παίκτης ή η ρακέτα του ακουμπήσει το φιλέ χάνει.
•Αν το φτερό ακουμπήσει τη γραμμή θεωρείται μέσα.

001.    Αντιπτέριση Αγοριών Απλό

002.    Αντιπτέριση Κοριτσιών Απλό

μεταξύ τους οι μαθητές-τριες κάθε ομίλου.
•Η νίκη κάθε μαθητή-τριας μετράει δύο βαθμούς και η ήττα έναν.
διαφορά πόντοι, κερδισμένοι πόντο», κλήρωση.

Αντιπτέριση Αγοριών Απλό
Τετάρτη 17-05-2017