Α.: Αγωνίσματα

• Μπάσκετ Αγοριών
  • Μπάσκετ Κοριτσιών

Β.: Δικαίωμα συμμετοχής

• Δικαίωμα συμμετοχής από κάθε Γυμνάσιο έχουν:

1) 6 - 12 μαθητές και 2) 6 - 12 μαθήτριες

Μέγιστος αριθμός ομάδων που συμμετέχουν:

1. Μπάσκετ Αγοριών: 24 ομάδες
  2. Μπάσκετ Κοριτσιών: 16 ομάδες
  • Για να συμμετέχει κάποιος/α μαθητής/τρια στους αγώνες δεν χρειάζεται να έχει καμία απολύτως εμπειρία συμμετοχής στην καλαθοσφαίριση.

Γ.: Στολές αθλητών - Eξοπλισμός

• Στολή του σχολείου με αριθμούς (και μπροστά αν είναι δυνατόν) υποχρεωτικά.
  • Αν δεν υπάρχει ομοιόμορφη και ομοιόχρωμη εμφάνιση, υποχρεωτικά σορτς ή φόρμα ίδιου χρώματος για όλους/ες.
  • Επιτρέπεται κάτω από τη στολή να φοριέται κοντομάνικη φανέλα.

Δ.: Κανονισμοί

• Το παιχνίδι διαρκεί τέσσερα(4) 6λεπτα ημίχρονα με 10λεπτο διάλειμμα και το χρονόμετρο σταματά σε κάθε σφύριγμα του

διαιτητή.

• Στο παιχνίδι παίζουν 5 παίκτες από κάθε ομάδα (και 1 τουλάχιστον αναπληρωματικός). Ομάδα με λιγότερους από

6 παίκτες δεν μπορεί να συμμετέχει.

• Νικήτρια είναι η ομάδα που θα πετύχει τα περισσότερα καλάθια. Κάθε καλάθι μετράει δύο(2) πόντους εκτός αν επιτευχθεί

πίσω από τη γραμμή των 6,75 μ. οπότε μετρά για τρεις(3)

πόντους και οι βολές μετράνε για έναν(1) πόντο.

• Σε περίπτωση παράτασης θα υπάρξει 5λεπτη παράταση.
  • Η ομάδα που κάνει «φάουλ» όταν ο αντίπαλος επιχειρεί σουτ, τιμωρείται με 2 ή 3 ελεύθερες βολές. Κάθε ελεύθερη βολή που είναι εύστοχη, μετράει για έναν(1) πόντο.
  • Κάθε παίκτης που χρεώνεται με πέντε(5) φάουλ αποχωρεί από το παιχνίδι και τη θέση του παίρνει κάποιος από τους αναπληρωματικούς.
  • Η ομάδα που θα συμπληρώσει 4 ομαδικά φάουλ μέσα στο θλεπτο, τιμωρείται από εκεί και πέρα για φάουλ που κάνει εκτός προσπάθειας για σουτ, με 2 ελεύθερες βολές.
  • Κάθε ομάδα έχει δικαίωμα για δύο(2) τάιμ-άουτ στα δύο(2) πρώτα θλεπτα και 3(τρία) τάιμ-άουτ στα δύο(2) τελευταία.
  • Τον αγώνα διευθύνουν δύο(2) διαιτητές με τη βοήθεια ενός(1) σημειωτή, ενός(1) χρονομέτρη και ενός(1) χρονομέτρη 24 δευτερολέπτων.
  • Ο χρόνος σταματά σε κάθε καλάθι που μπαίνει στα δύο(2) τελευταία λεπτά, οπότε και οι ομάδες έχουν δικαίωμα για αλλαγή.
  • Εκτός από το αρχικό τζάμπολ, στην αρχή του αγώνα, σε κάθε άλλη περίπτωση τζάμπολ και στην έναρξη κάθε θλέπτου, δίνεται κατοχή μπάλας εναλλάξ.
  • Αλλαγές γίνονται μόνο σε κάθε σταμάτημα του χρόνου, ανεξάρτητα από την κατοχή της μπάλας.
  • ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΟΙΝΕΣ ΚΑΙ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΡΜΟΖΟΥΝ ΣΤΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ.

Ε.: Τρόπος διεξαγωγής

Α. Μπάσκετ αγοριών: 24 ομάδες

1η ημέρα 4 ώρες(το πρωί) + 3 ώρες(το απόγευμα)

2 όμιλοι από 12 ομάδες με σύστημα «νοκ-άουτ».

Β. Μπάσκετ κοριτσιών: 16 ομάδες

2η ημέρα 4 ώρες(το πρωί) + 3 ώρες(το απόγευμα)

2 όμιλοι από 8 ομάδες με σύστημα «νοκ-άουτ».