ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δικαίωμα συμμετοχής στους αγώνες από κάθε Γυμνάσιο έχουν 1 μαθητής και 1 μαθήτρια ανά κατηγορία.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Θα γίνονται μόνο ηλεκτρονικά από τον Διευθυντή και σε συνεργασία με τον καθηγητή φυσικής αγωγής της σχολικής μονάδας, ο οποίος/α θα είναι και υπεύθυνος/η για την ορθότητα της δήλωσης συμμετοχής του/της αθλητή/τριας στην οποία θα πρέπει υποχρεωτικά να αναγράφονται :                                   Ονοματεπώνυμο, Σχολείο φοίτησης, ηλικία και κατηγορία βάρους.

Στην ιστοσελίδα της ΠΕΔΙΕΚ Ηπείρου υπάρχει ανακοίνωση με αναλυτικά βήματα προκειμένου να πραγματοποιηθεί η εγγραφή.

Λήξη προθεσμίας εγγραφής έως την Παρασκευή 7 Απριλίου 2017.

- Δηλώσεις συμμετοχής ή τυχόν αλλαγές, μετά την λήξη της προθεσμίας δεν θα γίνονται δεκτές.

- Δηλώσεις συμμετοχής με φαξ ή e-mail δεν θα γίνονται δεκτές

- Σε περίπτωση που αντιμετωπίσετε κάποιο πρόβλημα με την καταχώρηση της δήλωσης συμμετοχής σας παρακαλούμε όπως αποστείλετε ηλεκτρονικό μήνυμα στη διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. περιγράφοντας αναλυτικά το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε.

ΚΛΗΡΩΣΗ

Την Τρίτη, 16/5/2017 θα διεξαχθεί η κλήρωση, στις 16.00 στο χώρο διεξαγωγής του αθλήματος, για όλες τις κατηγορίες που αγωνίζονται.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ-ΓΕΝΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ-ΤΡΟΠΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ

1.Οι κατηγορίες στις οποίες θα συμμετέχουν οι αθλητές είναι οι εξής:

Αγόρια : έως 45 κιλά = 4 μαθητές

έως 55 κιλά = 4 μαθητές

έως 65 κιλά = 4 μαθητές

Κορίτσια : έως 45 κιλά = 4 μαθήτριες

έως 51 κιλά = 4 μαθήτριες

έως 57 κιλά   = 4 μαθήτριες

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ

1.Το Ταε κβο ντό είναι μια πολεμική τέχνη αυτοάμυνας. Ως άθλημα αποτελεί ένα συνδυασμό φιλοσοφίας, πνευματικής πειθαρχίας, σωματικής εξάσκησης και ικανότητας.
Ένας αγώνας Ταε κβο ντό πραγματοποιείται σε δύο (2) γύρους με 1 λεπτό διακοπή ανάμεσά τους.
Ο κάθε γύρος διαρκεί 2 λεπτά.
Οι δύο αθλητές, ο «τσονγκ» (μπλε) και ο «χονγκ» (κόκκινος), κερδίζουν πόντους ύστερα από λακτίσματα στο κεφάλι και στο σώμα του αντιπάλου ή γροθιές στο σώμα.
Κατά τη διάρκεια του αγώνα οι αθλητές είναι υποχρεωτικό να φορούν προστατευτικά εξαρτήματα για την αποφυγή τραυματισμών.
Κάθε νόμιμο χτύπημα προσθετά ένα πόντο στη συνολική βαθμολογία του αθλητή.
Νόμιμο θεωρείται το χτύπημα στο κεφάλι ή στον κορμό με το μέρος του ποδιού κάτω από τον αστράγαλο, καθώς επίσης και το χτύπημα στον κορμό με κλειστή γροθιά, εφόσον το έχουν καταγράψει οι δύο τουλάχιστον από τους τρεις κριτές.
Απαγορεύονται οι λαβές, το σπρώξιμο, το κράτημα, η προσποίηση τραυματισμού, οι ανατροπές και τα χτυπήματα στην πλάτη.
Νικητής αναδεικνύεται ο αθλητής που συγκεντρώνει τους περισσότερους πόντους ή ο αντίπαλός του τιμωρείται με τρεις ποινές.
Σε περίπτωση ισοβαθμίας νικητής είναι αυτός που έχει κερδίσει τον τελευταίο πόντο.

2. Οι αγώνες θα διεξαχθούν με ηλεκτρονικούς θώρακες και κάσκες Dae do.

3. Η διάρκεια του κάθε αγώνα καθορίζεται στους δύο (2) γύρους των δύο (2) λεπτών με ένα (1) λεπτό διάλειμμα ανάμεσά τους. Σε περίπτωση που θα υπάρξει πρόβλημα ο Αλυτάρχης των αγώνων θα έχει το δικαίωμα διαμόρφωσης του χρόνου διεξαγωγής.

ΠΡΟΣΟΧΗ :

1. Οι αθλητές – αθλήτριες θα πρέπει να φορούν όλα τα προστατευτικά: επικαλαμίδες, επιβραχιονίδες, μασελάκι, γαντάκια, σπασουάρ (κάτω από το τομπόκ), κάσκα και θώρακα. Οι ηλεκτρονικοί θώρακες και οι ηλεκτρονικές κάσκες των αγώνων, θα παρέχονται από την οργανωτική επιτροπή.

3. Οι συνοδοί -προπονητές θα πρέπει να φορούν αθλητική περιβολή και αθλητικά παπούτσια κατά τη διάρκεια του αγώνα.

4. Οι αθλητές- αθλήτριες κατά την διάρκεια του αγώνα θα πρέπει να φορούν υποχρεωτικά πλαστικό κάλυμμα δοντιών (ειδικότερα για τους αθλητές – αθλήτριες που έχουν σιδεράκια ορθοδοντικής), εκτός εάν υπάρχει ιατρική γνωμάτευση ότι αυτό μπορεί να προκαλέσει βλάβη στον αθλητή – αθλήτρια.

5. Οι αθλητές – αθλήτριες, που θα προσέρχονται για την απονομή των μεταλλίων και των διπλωμάτων της θέσης που κατέκτησαν, υποχρεούνται να φορούν αθλητική φόρμα.

6. Οι αθλητές – αθλήτριες οι οποίοι θα συμμετέχουν θα πρέπει να προμηθευτούν τα προσωπικά τους e-foot protectors της Dae do (καλτσάκια με αισθητήρες) χωρίς τα οποία δεν θα είναι δυνατόν να αγωνιστούν. Στους αθλητές οι οποίοι δε θα έχουν επαρκή εξοπλισμό θα διατίθενται από την Οργανωτική Επιτροπή.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ

Οι αγώνες θα διεξαχθούν σύμφωνα με τους επίσημους κανονισμούς του αθλήματος.

ΤΕΧΝΙΚΗ ΣΥΣΚΕΨΗ

Την Τρίτη 16 Μαΐου 2017 και ώρα 16:00 θα πραγματοποιηθεί τεχνική σύσκεψη στον αγωνιστικό χώρο.

Για κάθε τι το οποίο δεν προβλέπεται από την παρούσα προκήρυξη θα αποφασίζει η Οργανωτική Επιτροπή.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

Τρίτη 16 Μαϊου 2017 στα Ιωάννινα

Εγκαταστάσεις Πανηπειρωτικού Σταδίου.

Ώρα : 16:30-19:30

Ώρα 16:00- 16:30 Ζύγιση αθλητών-αθλητριών

16:30 Παρουσίαση αθλητών – Χαιρετισμός

Ώρα 16:30 έναρξη Αγώνων

Κατηγορία αγοριών

011. Ταε Κβο Ντο Αγοριών (-45 κ.)
012. Ταε Κβο Ντο Αγοριών (-55 κ.)
013. Ταε Κβο Ντο Αγοριών (-65 κ.)\

Επίδειξη του αθλήματος 15 λεπτών

Κατηγορία Κοριτσιών

014. Ταε Κβο Ντο Κοριτσιών (-45 κ.)
015. Ταε Κβο Ντο Κοριτσιών (-51 κ.)
016. Ταε Κβο Ντο Κοριτσιών (-57 κ.)

19:30 Απονομές