•Τένις Αγοριών Απλό Κωδ. 088

•Τένις Αγοριών Διπλό Κωδ. 089

•Τένις Κοριτσιών Απλό Κωδ. 090

•Τένις Κοριτσιών Διπλό Κωδ. 091

•Δικαίωμα συμμετοχής από κάθε Γυμνάσιο έχουν 1 μαθητής και 1 μαθήτρια.

•Μέγιστος αριθμός επιτρεπόμενων συμμετοχών από όλα τα Γυμνάσια

Τένις Αγοριών Απλό =32 μαθητές

Τένις Αγοριών Διπλό = 16 ζευγάρια μαθητών

Τένις Κοριτσιών Απλό = 32 μαθήτριες

Τένις Κοριτσιών Διπλό = 16 ζευγάρια μαθητριών

•Οι μαθητές-τριες θα πρέπει, τουλάχιστον, να μπορούν να χτυπήσουν με τη ρακέτα το μπαλάκι και να το στείλουν πάνω από το φιλέ στο σωστό γήπεδο.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν μαθητές οι οποίοι σαν αθλητές συλλόγων δεν έχουν συμμετοχή στα Ε1 & Ε2 πρωταθλήματα της ομοσπονδίας του τένις.

Γ. Στολές αθλητών - Εξοπλισμός

•Σορτς τα Αγόρια και Φούστα ή σορτς τα Κορίτσια,

•Μπλούζα, Καπέλο (προαιρετικό)

•Ο παίκτης που κάνει σέρβις στέκεται πίσω από τη βασική γραμμή και στο δεξιό μέρος του γηπέδου. Προσπαθεί να περάσει την μπάλα στο απέναντι διαγώνιο γήπεδο του αντιπάλου σέρβις.

•Αφού τελειώσει ο πόντος ο ίδιος παίκτης στέκεται στην αριστερή πλευρά του γηπέδου και στέλνει την μπάλα στο δεξί γήπεδο του σέρβις.

Για κάθε πόντο ο παίκτης που κάνει αποτυχημένο σέρβις δικαιούται να κάνει και δεύτερη προσπάθεια για σέρβις.

•Οι πόντοι που κερδίζει ένας παίκτης μετρούνται: 15-30-40. γκέίμ. Σε περίπτωση ισοπαλίας (40-40) μετράμε "ισοπαλία'' και μετά ο επόμενος πόντος λέγεται "πλεονέκτημα". Αν μετά την ισοπαλία ένας παίκτης κερδίσει 2 συνεχόμενους πόντους κερδίζει το γκέιμ.

•Όποιος παίκτης κερδίσει 4 γκέιμ είναι ο νικητής του αγώνα. Στο 3-3 νικητής είναι όποιος κερδίσει το 4ο

Επιτρέπεται στους παίκτες να κάνουν το σέρβις αφήνοντας τη μπάλα να πέσει στο έδαφος και να τη χτυπήσει μετά την αναπήδηση της

•Οι ίδιοι κανονισμοί ισχύουν και για το διπλό παιχνίδι

•Στο απλό παιχνίδι ισχύουν οι εσωτερικές πλαϊνές γραμμές, ενώ στο διπλό παιχνίδι ισχύουν οι εξωτερικές.

•Στο διπλό παιχνίδι ένας παίκτης της ομάδας σερβίρει μέχρι να τελειώσει το γκέιμ.

•Ο πόντος χάνεται για έναν παίκτη όταν:

•   Αυτός κάνει δύο συνεχόμενα άκυρα σέρβις

•   Η μπάλα του καταλήγει έξω από το γήπεδο

•   Η μπάλα καταλήγει στο δίχτυ και πέφτει στην ίδια (δική του πλευρά) πλευρά του παίκτη.

•   Η μπάλα μετά από το κτύπημα αγγίζει "μόνιμο εξάρτημα".

•   Η μπάλα κάνα 2 αναπηδήσεις στο γήπεδο του παίκτη.

•   Ο παίκτης έρθει σε επαφή με το δίχτυ (σώμα. ρούχα, ρακέτα).

•   Η μπάλα πετύχαινα τον παίκτη στο σώμα.

•   Ο παίκτης πετάει την ρακέτα για να χτυπήσει την μπάλα.

•   Γίνει 'υπέρβαση" και κάρφωμα πριν η μπάλα περάσει το δίχτυ.

•   Γίνει μεταφορά της μπάλας (“πιαστό")

Ο κάθε Μαθητής υποχρεούται σε μια διαιτησία αγώνα που θα υποδειχτεί από την Γραμματεία.

Δ. Τρόπος διεξαγωγής

Τένις Αγοριών Απλό

Τένις Αγοριών Διπλό

Τένις Κοριτσιών Απλό

Τένις Κοριτσιών Διπλό

Θα δημιουργηθούν ταμπλό με 32 αγόρια και 32 κορίτσια στα μονά και 16 ζευγάρια αγοριών και 16 ζευγάρια κοριτσιών στα διπλά.

Οι κατηγορίες Αγοριών θα διεξαχθούν την πρώτη ημέρα.

Οι κατηγορίες Κοριτσιών την δεύτερη μέρα.

Οι κατηγορίες Διπλών Αγοριών -Κοριτσιών την τρίτη μέρα

Ε. Πρόγραμμα αγώνων

Δευτέρα 15/5/2017 Τένις Αγοριών Απλό, Πανηπειρωτικό Στάδιο Ιωαννίνων - 2 γήπεδα Αντισφαίρισης

10:30-14:30 Προκριματικοί Προημιτελικοί Αγώνες

16:30 19:30 Ημιτελικοί -Τελικοί Αγώνες

Τρίτη 16/5/2017 Τένις Κοριτσιών Απλό, Πανηπειρωτικό Στάδιο Ιωαννίνων - 2 γήπεδα Αντισφαίρισης

10:00-14:00 Προκριματικοί- Προημιτελικοί Αγώνες

16:30 19:30 Ημιτελικοί και Τελικοί Αγώνες

Τετάρτη 17/5/2017 Τένις Αγοριών Διπλό, Τένις Κοριτσιών Διπλό: Γήπεδα Αντισφαίρισης ΠΕΑΚΙ Λιμνοπούλας.

10.00-14.00 Προημιτελικοί Αγώνες

16.00-18.00 Ημιτελικοί-Τελικοί Αγώνες.