Α. Αγωνίσματα

•Πάλη Αγοριών 4 κατηγορίες (-55κ.), (-65κ.), (-75κ.), (-85κ.)
•Πάλη Κοριτσιών 2 κατηγορίες (-60κ.), (-70κ.)

Β. Δικαίωμα Συμμετοχής

•Δικαίωμα συμμετοχής από κάθε Γυμνάσιο έχουν 1 μαθητής - μαθήτρια (σε κάθε κατηγορία).
063.Πάλη Κοριτσιών (-70 κ.) = 8
•Για να συμμετάσχει κάποιος-α μαθητής-τρια στους αγώνες δεν χρειάζεται να έχει καμιά απολύτως εμπειρία συμμετοχής στην πάλη.

Γ. Στολές αθλητών-Εξοπλισμός

•Παλαιστικά μαγιό (δίνεται από την Οργανωτική Επιτροπή)
•Κοντομάνικο άσπρο φανελάκι (προαιρετικό)
•Αθλητικές κάλτσες
•Ελαφρά αθλητικά παπούτσια

Δ. Κανονισμοί

• Οι αθλητές θα αγωνίζονται με κόκκινο και μπλε παλαιστικά μαγιό και θα χωρίζονται σε κατηγορίες ανάλογα με το βάρος τους.
  • Τα αγόρια συμμετέχουν στο στυλ της Ελληνορωμαϊκής (επιτρέπονται δεσίματα από τη μέση και πάνω) και τα κορίτσια στο στυλ της Ελευθέρας(επιτρέπονται δεσίματα σε όλο το σώμα).
  • Η διάρκεια του αγώνα θα είναι 3 λεπτά (2 περίοδοι του 1,5 λεπτού), με 30" διάλειμμα μεταξύ των δυο περιόδων.
  • Νικητής ανακηρύσσεται ο αθλητής που θα κερδίσει:
  • στα σημεία στο τέλος του χρόνου. Σε περίπτωση που υπάρχει ισοβαθμία νικητής ανακηρύσσεται αυτός που θα έχει πάρει πόντο τελευταίος.
  • με πτώση σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή του αγώνα (όταν κάποιος αθλητής ακουμπήσει τον αντίπαλό του με τις δυο ωμοπλάτες στην παλαίστρα για τουλάχιστον δυο δευτερόλεπτα).
  • Η βαθμολογία που θα ισχύει θα είναι η εξής:
    -1 βαθμός για το δέσιμο του κορμού (με τα δυο χέρια)
    -2 βαθμούς για το πέρασμα πίσω από την πλάτη(μετάθεση)
    -1 βαθμός για παθητικότητα αντιπάλου (όταν ο αμυνόμενος αθλητής βγει από το ταπί).

- 4 βαθμούς για την πτώση

Ειδικά Θέματα : Κομμένα νύχια – όχι βραχιόλια – δε φοράμε μεταλλικά αντικείμενα διακοσμητικά. Μαλλιά μαζεμένα

Ε. Τρόπος διεξαγωγής

•Πάλη Αγοριών, Πάλη Κοριτσιών
•Ισχύει το σύστημα του άμεσου αποκλεισμού.
•Οι οκτώ(8) μαθητές-τριες κάθε κατηγορίας αγωνίζονται, μετά από κλήρωση, σε 4 προκριματικούς αγώνες.
•Οι τέσσερεις νικητές-τριες παίζουν στα ημιτελικά.
•Οι νικητές-τριες των ημιτελικών παίζουν στον τελικό ενώ οι ηττημένοι-ες στον μικρό τελικό.
•Οι μαθητές όλων των κατηγοριών προσέρχονται υποχρεωτικά στις 10:30 στον χώρο διεξαγωγής του αθλήματος για την ζύγισή τους.
•Οι μαθήτριες όλων των κατηγοριών προσέρχονται υποχρεωτικά στις 16:30 στον χώρο διεξαγωγής του αθλήματος για την ζύγισή τους.