•Δικαίωμα συμμετοχής από κάθε Γυμνάσιο έχουν 7 έως 12 μαθητές & 7 έως 12 μαθήτριες.
•Μέγιστος αριθμός ομάδων που επιτρέπεται να συμμετέχουν
200   Βόλεϊ Αγοριών =16
201    Βόλεϊ Κοριτσιών =16
•Για να συμμετέχει κάποιος/α μαθητής/τρια στους αγώνες δεν χρειάζεται να έχει εμπειρία στο Βόλεϊ.

Γ. Στολές αθλητών-εξοπλισμός
•Στολή του σχολείου με αριθμούς(και μπροστά αν είναι δυνατόν) υποχρεωτικά
•Αν δεν υπάρχει, ομοιόμορφη & ομοιόχρωμη εμφάνιση υποχρεωτικά
•Σορτς ή φόρμα ίδιου χρώματος για όλους-ες
•Επιγονατίδες (προαιρετικές)

Δ. Κανονισμοί
•Κάθε ομάδα αποτελείται από 7-12 παίκτες. Ομάδα με λιγότερους από 7 παίκτες δεν μπορεί να συμμετέχει. Από αυτούς, οι 6 παίζουν στον αγωνιστικό χώρο (και 1 τουλάχιστον αναπληρωματικός).
Από τους 6 παίκτες γηπέδου οι 3 παίζουν μπροστά (στη ζώνη επίθεσης) και οι 3 πίσω (στη ζώνη άμυνας).
•Σκοπός της κάθε ομάδας είναι το πέρασμα της μπάλας πάνω από το φιλέ ώστε να ακουμπήσει στο έδαφος μέσα στο γήπεδο της αντίπαλης ομάδας ή οι παίκτες της αντίπαλης ομάδας να υποπέσουν σε σφάλμα.
•Πριν από την έναρξη του αγώνα πραγματοποιείται κλήρωση για την επιλογή γηπέδου, σέρβις ή υποδοχής .Σε κάθε σετ οι ομάδες αλλάζουν γήπεδο.
•Κάθε ομάδα έχει δικαίωμα να έρθει σε επαφή με την μπάλα το πολύ 3 φορές (εκτός από την επαφή στο μπλοκ) πριν την στείλει στο γήπεδο των αντιπάλων.
•Ένας παίκτης δεν μπορεί να χτυπήσει την μπάλα 2 συνεχόμενες φορές, εκτός από την επαφή στο μπλοκ.
•Επιτρέπεται το παίξιμο της μπάλας με οποιοδήποτε μέρος του σώματος, εκτός από το σέρβις, το οποίο πραγματοποιείται με το ένα χέρι.
•Οι παίκτες απαγορεύεται:
-να μεταφέρουν τη μπάλα
-να αγγίξουν το φιλέ όταν αυτό επηρεάζει την φάση
-να έρθουν σε επαφή με την μπάλα πάνω από το φιλέ, όταν αυτή βρίσκεται ολόκληρη στο γήπεδο των αντιπάλων(υπέρβαση)
-να έρθουν σε επαφή με τη μπάλα 2 φορές στη σειρά (εκτός αν κάνουν μπλοκ)
•Παίκτης της πίσω ζώνης δεν επιτρέπεται να εκδηλώσει επίθεση από τη ζώνη επίθεσης, όταν η μπάλα βρίσκεται ολόκληρη πάνω από το ύψος του φιλέ. Αυτό μπορεί να συμβεί μόνο αν μέρος της μπάλας βρίσκεται πιο κάτω από το ψηλότερο σημείο του φιλέ ή από τη ζώνη άμυνας, χωρίς να πατάει τη γραμμή επίθεσης.
•Για κάθε φάση που τελειώνει, δίνεται ένας πόντος στην ομάδα που κέρδισε εκείνη τη φάση(σύστημα συνεχούς καταγραφής πόντων).
•Κάθε φορά που μια ομάδα κερδίζει την κατοχή της μπάλας (και πόντο) από την αντίπαλη ομάδα, οι παίκτες της γυρίζουν μια θέση μέσα στο γήπεδο κατά την φορά των δεικτών του ρολογιού, έτσι ώστε διαφορετικός παίκτης να σερβίρει κάθε φορά που συμβαίνει αυτό.
•Σε κάθε ομάδα μπορεί να δηλωθεί και ένας παίκτης-Λίμπερο. Είναι ένας εξειδικευμένος αμυντικός παίκτης που φοράει διαφορετικού χρώματος φανέλα. Μπορεί να αντικαταστήσει τους παίκτες της αμυντικής ζώνης απεριόριστες φορές αλλά πρέπει να μεσολαβεί μία μεταξύ 2 αντικαταστάσεων του Λίμπερο. Δεν μπορεί να κάνει σέρβις, μπλοκ και επιθετικό χτύπημα όταν η μπάλα βρίσκεται ολόκληρη πάνω από το ύψος του φιλέ.
•Κάθε ομάδα δικαιούται μέχρι 6 αλλαγές παικτών σε κάθε σετ. Παίκτης που μπαίνει ως αλλαγή, μπορεί να αντικατασταθεί μόνο από τον παίκτη που ο ίδιος αντικατέστησε και μόνο για μια φορά στο ίδιο σετ.
•Κάθε ομάδα δικαιούται 2 τάιμ άουτ σε κάθε σετ. Το τάιμ άουτ είναι μια κανονική διακοπή του αγώνα και διαρκεί 30 δευτερόλεπτα.
•Νικήτρια είναι η ομάδα που θα κερδίσει δύο (2) σετ.
•Σετ κερδίζει η ομάδα που θα φθάσει πρώτη τους 15 πόντους με ελάχιστο προβάδισμα 2 πόντων. Σε περίπτωση ισοπαλίας 14-14, το σετ τελειώνει όταν η μια ομάδα προηγηθεί με 2 πόντους.
•Αν στο παιχνίδι υπάρξει και τρίτο σετ το σετ αυτό τελειώνει στους 15 πόντους, με τις ομάδες να αλλάζουν γήπεδο στους 8 πόντους.
•Τον αγώνα διευθύνει ένας (1) διαιτητής με βοήθεια από ένα (1) σημειωτή.