Επιτραπέζια Αντισφαίριση

004. Πιγκ πογκ Αγοριών Διπλό
005. Πιγκ πογκ Κοριτσιών Απλό
006. Πιγκ πογκ Κοριτσιών Διπλό

•Δικαίωμα συμμετοχής από κάθε Γυμνάσιο έχουν: 2 μαθητές και 2 μαθήτριες στα απλά αγωνίσματα, 2 μαθητές και 2 μαθήτριες στα διπλά (σύνολο 4 μαθητές & 4 μαθήτριες). Τα παιδιά μπορούν να συμμετέχουν σε ένα μόνο αγώνισμα.
•Μέγιστος αριθμός επιτρεπόμενων συμμετοχών από όλα τα Γυμνάσια
003    Πιγκ πογκ Αγοριών Απλό = 18 μαθητές
004.    Πιγκ πογκ Αγοριών Διπλό = 9 ζευγάρια μαθητών
005.    Πιγκ πογκ Κοριτσιών Απλό = 18 μαθήτριες
006.    Πιγκ πογκ Κοριτσιών Διπλό = 9 ζευγάρια μαθητριών
•Οι μαθητές-τριες θα πρέπει, τουλάχιστον, να μπορούν να χτυπήσουν με τη ρακέτα το μπαλάκι και να το στείλουν πάνω από το φιλέ στο αντίπαλο γήπεδο.

Γ. Στολές αθλητών - Εξοπλισμός
• (Α) - Κατά τη διάρκεια του αγώνα: Κοντομάνικο μπλουζάκι και σορτς ή φούστα (ή και τα δύο), κάλτσες και αθλητικά παπούτσια. Άλλα Ρούχα όπως μέρος ή ολόκληρη φόρμα δεν φοριούνται κατά τη διάρκεια του αγώνα παρά μόνο με άδεια του ΔΙΑΙΤΗΤΗ.
Χρώμα ρουχισμού: Διαφορετικό από το χρώμα της μπάλας και ΜΑΤ (κατά προτίμηση σκούρο).
(Β) - Κατά τη διάρκεια της προπόνησης): Οποιαδήποτε αθλητική φόρμα.
•Πετσέτα (προαιρετική) για το σκούπισμα του ιδρώτα (κάθε 6 συνολικά πόντους)
•Ατομική Ρακέτα (αν δεν υπάρχει, δίνεται από την Οργανωτική Επιτροπή)
•Μπαλάκι (δίνεται από την Οργανωτική Επιτροπή)

Η επάνω επιφάνεια του τραπεζιού είναι η «αγωνιστική επιφάνεια» του Πινγκ - Πονγκ. Έχει μήκος 274 cm. πλάτος 152,5 cm και ύψος 76 cm. Χωρίζεται σε 2 ημιγήπεδα, από ένα δίχτυ ύψους 15,25 mm και μήκους 183 cm.
Η ρακέτα είναι καλυμμένη με ειδικά λάστιχα, κόκκινο από τη μία πλευρά και μαύρο από την άλλη,τα οποία πρέπει απαραίτητα να είναι εγκεκριμένα από την Διεθνή Ομοσπονδία και να φέρουν το λογότυπό της (ITTF), καθώς και το λογότυπο του κατασκευαστή
Ένας αγώνας χωρίζεται σε σετ. Κάθε σετ κερδίζεται από τον αθλητή ή το ζευγάρι που θα φτάσει πρώτο στους 11 πόντους. Σε κάθε σετ οι παίκτες αλλάζουν γήπεδο.
Στους αγώνες ομίλων(απλού ή διπλού) νικητής ανακηρύσσεται όποιος κερδίσει δύο (2) σετ.
Στους προημιτελικούς, ημιτελικούς & τελικούς νικητής ανακηρύσσεται όποιος κερδίσει δύο(2) σετ.
Στο 1-1, νικητής είναι εκείνος που φθάσει στο 3ο σετ πρώτος στους 11 πόντους.
Στόχος του αθλητή είναι να στείλει τη μπάλα στο γήπεδο του αντιπάλου με τρόπο τέτοιο ώστε ο τελευταίος να μη μπορέσει να την επιστρέφει, ή να την επιστρέφει λάθος.
Ο αγώνας ξεκινά με σέρβις κατόπιν κλήρωσης. Αλλαγή στο σέρβις γίνεται κάθε 2 πόντους.
Στο διπλό παιχνίδι, το σέρβις πρέπει να γίνεται εναλλάξ από τους παίκτες της ίδιας ομάδας και σκοπός είναι να σερβίρεται η μπάλα από το δεξιό ημιγήπεδο της μιας δυάδας και να πηγαίνει στο διαγώνιο μισό του αντιπάλου γηπέδου.(Η περιοχές αυτές διακρίνονται από την κατά μήκος του τραπεζιού λεπτή λευκή γραμμή πάχους 3 mm, που υπάρχει στο μέσον αυτού).
Υπάρχει ειδικός κανονισμός (σύστημα επίσπευσης) που προβλέπει ειδική διαδικασία διεξαγωγής του αγώνα, αν κάποιο σετ ξεπεράσει το όριο χρόνου (10').
Ένας παίκτης κερδίζει πόντο:
-Αν ο αντίπαλός του αποτύχει να κάνει ένα σωστό σέρβις
-Αν ο αντίπαλος του αποτύχει να επιστρέφει σωστά
-Αν ο αντίπαλος χτυπήσει τη μπάλα κι αυτή περάσει πάνω από το γήπεδό του χωρίς να ακουμπήσει σ' αυτό.
-Αν ο αντίπαλος παρεμποδίσει τη μπάλα.
-Αν ο αντίπαλος χτυπήσει 2 φορές τη μπάλα.
-Αν οτιδήποτε φοράει ή κρατάει ο αντίπαλος κουνήσει το τραπέζι ή αγγίξει το συγκρότημα του φιλέ.
-Αν ο αντίπαλος ακουμπήσει το ελεύθερο χέρι του στο τραπέζι
-Αν στο διπλό ο αντίπαλος χτυπήσει τη μπάλα χωρίς να είναι η σειρά του.

003.    Πινγκ - Πονγκ Αγοριών Απλό,
005.    Πινγκ - Πονγκ Κοριτσιών Απλό
•Οι 18 μαθητές-τριες χωρίζονται, μετά από κλήρωση, σε έξι (6) ομίλους των τριών (3).
•Στους αγώνες θα ισχύσει το σύστημα των ομίλων τριών ατόμων (6 όμιλοι), από όπου θα προκριθούν οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου. Η τελική δωδεκάδα που θα προκύψει θα αγωνιστεί με το σύστημα του απλού αποκλεισμού (νοκ-άουτ), σε ταμπλό των δώδεκα όπου οι πρώτοι του κάθε ομίλου θα διασταυρωθούν με τους δεύτερους με κλήρωση. Οι αγώνες θα διεξαχθούν σύμφωνα με τους επίσημους κανονισμούς του αθλήματος.
004    Πιγκ πογκ Αγοριών Διπλό
06.    Πιγκ πογκ Κοριτσιών Διπλό
Στους αγώνες του διπλού θα ισχύσει το σύστημα των ομίλων. Τρεις όμιλοι των τριών, από όπου θα προκριθούν οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου. Η τελική εξάδα που θα προκύψει θα αγωνιστεί με το σύστημα του απλού αποκλεισμού (νοκ-άουτ). Οι πρώτοι του κάθε ομίλου θα διασταυρωθούν με τους δεύτερους με κλήρωση. Οι αγώνες θα διεξαχθούν σύμφωνα με τους επίσημους κανονισμούς του αθλήματος.

Τετάρτη 17/05/2017, Ιωάννινα Κλειστό Γυμναστήριο Λιμνοπούλας
10:00 003 Αγοριών Απλό - Αγώνες Ομίλων