•Ποδόσφαιρο Αγοριών Κωδ 202

Β. Δικαίωμα συμμετοχής
•Δικαίωμα συμμετοχής από κάθε Γυμνάσιο έχουν έχουν 9 έως 15 μαθητές.
•Μέγιστος αριθμός ομάδων που επιτρέπεται να συμμετέχουν:
Ποδόσφαιρο Αγοριών = 16

Γ. Στολές αθλητών-εξοπλισμός
•Στολή ποδοσφαίρου του σχολείου υποχρεωτικά
•Αν δεν υπάρχει, ομοιόμορφη & ομοιόχρωμη εμφάνιση υποχρεωτικά
•Ποδοσφαιρικά παπούτσια

•Σκοπός του παιχνιδιού είναι κάθε ομάδα να βάλει τα περισσότερα γκολ.
•Κάθε ομάδα αποτελείται από εννιά (09) παίκτες - 1 είναι ο τερματοφύλακας - ενώ ο αριθμός των επιτρεπόμενων αλλαγών είναι τρεις (3).
•Το μήκος του γηπέδου είναι 50μ. και το πλάτος 35μ.. Ο αγωνιστικός χώρος περιβάλλεται από τις πλάγιες και τις τελικές γραμμές και χωρίζεται στη μέση από τη γραμμή σέντρας. Στις άκρες του γηπέδου υπάρχει η εστία που περιβάλλεται από τη μικρή και τη μεγάλη περιοχή.
•Στους προκριματικούς αγώνες των ομίλων ο κάθε αγώνας διαρκεί ένα ημίχρονο των 25 λεπτών χωρίς ενδιάμεσο διάλειμμα.
•Οι ομάδες που θα φτάσουν στους τελικούς θα αγωνιστούν 2 ημίχρονα των 25 λεπτών με ενδιάμεσο διάλειμμα διάρκειας 5 λεπτών.
•Ο διαιτητής διευθύνει τον αγώνα και είναι υπεύθυνος για την εφαρμογή των κανονισμών, σφυρίζει τις παραβάσεις και κατακυρώνει τα γκολ.
•Τα φάουλ δίνονται υπέρ μιας ομάδας για το σφάλμα παίκτη της αντιπάλου.
•Πέναλτι δίνεται στην επιτιθέμενη ομάδα όταν κάποιος παίκτης της αμυνόμενης κάνει παράβαση άμεσου λακτίσματος εντός της μεγάλης περιοχής.
•Ο διαιτητής αποβάλλει κάποιον παίκτη σε περίπτωση σοβαρής παράβασης κανονισμών ή αντιαθλητικής συμπεριφοράς, δείχνοντάς του κόκκινη κάρτα και η ομάδα του συνεχίζει τον αγώνα με λιγότερους παίκτες. Κίτρινη κάρτα επιδεικνύεται σε ελαφρύτερες παραβάσεις. Αν ένας αθλητής δεχτεί δύο κίτρινες κάρτες στον ίδιο αγώνα, αποβάλλεται από το γήπεδο χωρίς να αντικατασταθεί από κάποιο αναπληρωματικό

•Οι δέκα έξι (16) ομάδες , μετά από κλήρωση, παίζουν σε νοκ άουτ αγώνες.
•Οι ομάδες με το σύστημα νοκ άουτ φτάνουν μέχρι τον τελικό.
•Σε περίπτωση ισοπαλίας στους ημιτελικούς ή στους τελικούς, το παιχνίδι πηγαίνει αμέσως στη διαδικασία των πέναλτι (5 για κάθε ομάδα).

Τρίτη 16/05/2017, Ιωάννινα – Στάδιο ΠΕΑΚΙ με φυσικό χλοοτάπητα.
10.00 – 14:00 Αγώνες νοκ άουτ (σε 2 γήπεδα)

17:00 – 18:00 Μικρός Τελικός Αγώνας (κεντρικό γήπεδο)
18.00 – 19.00 Τελικός (κεντρικό γήπεδο)

19:15 Απονομές