•Χάντμπολ Αγοριών Κωδ. 205

•Χάντμπολ Κοριτσιών Κωδ. 206

Β. Δικαίωμα συμμετοχής
•Δικαίωμα συμμετοχής από κάθε Γυμνάσιο έχουν 7 έως 12 μαθήτριες & 7 έως 12 μαθητές.

•Μέγιστος αριθμός ομάδων που επιτρέπεται να συμμετέχουν
Κωδ. 205 Χάντμπολ Αγοριών =8
Κωδ. 206 Χάντμπολ Κοριτσιών = 8
•Για να συμμετέχει κάποιος/α μαθητής/τρια στους αγώνες δεν χρειάζεται να έχει καμία απολύτως εμπειρία συμμετοχής.

Γ. Στολές αθλητών-εξοπλισμός
•Στολή του σχολείου με αριθμούς(και μπροστά αν είναι δυνατόν) υποχρεωτικά

•Αν δεν υπάρχει, ομοιόμορφη & ομοιόχρωμη εμφάνιση υποχρεωτικά
•Σορτς ή κάτω φόρμα ομοιόμορφου χρώματος
•Μπλούζα (δίνεται από την Οργανωτική Επιτροπή)

•Μία γραμμή σε ημικύκλιο που υπάρχει 6μ. μπροστά από κάθε τέρμα καθορίζει την περιοχή τέρματος. Η διακεκομμένη γραμμή που βρίσκεται μπροστά από αυτή λέγεται γραμμή ελεύθερης ρίψης ή γραμμή των 9 μέτρων.

•Το παιχνίδι διαρκεί δύο(2) ημίχρονα των 15 λεπτών με 5’διάλειμμα.
•Ο χρόνος των 15 λεπτών είναι μικτός και σταματάει μόνο με υπόδειξη του διαιτητή.
•Στο παιχνίδι παίζουν 1 τερματοφύλακας και 6 παίκτες γηπέδου (σύνολο 7 παίκτες).

•Οι αλλαγές των παιχτών/τριών είναι απεριόριστες.
•Νικήτρια είναι η ομάδα που βάζει τα περισσότερα τέρματα.
•Σε περίπτωση ισοπαλίας θα δοθεί παράταση δύο πεντάλεπτων ημιχρόνων και σε περίπτωση νέας ισοπαλίας θα κτυπηθούν 5 πέναλτι από κάθε ομάδα εναλλάξ.
•Γκολ πετυχαίνετε όταν όλη η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος.
•Ο τερματοφύλακας:
-Μπορεί να ακουμπά με οποιοδήποτε μέρος του σώματός του τη μπάλα μέσα στην -περιοχή του και μπορεί να κινείται εκεί μέσα απεριόριστα
-Μπορεί να βγει έξω από την περιοχή του και να παίξει σαν παίκτης γηπέδου.
-Δεν μπορεί να κρατά την μπάλα όταν βγαίνει ή μπαίνει στην περιοχή του.
•Ο παίκτης γηπέδου:
-Μπορεί να ακουμπήσει την μπάλα από τα γόνατα και πάνω.
-Μπορεί να την κρατήσει έως 3" ή να κάνει τρία βήματα το ανώτερο.
-Μπορεί να ντριπλάρει χτυπώντας την κάτω όση ώρα θέλει.
-Μπορεί να κάνει τρία βήματα κρατώντας την μπάλα, να την χτυπήσει κάτω και να ξανακάνει τρία βήματα, με την προϋπόθεση ότι μετά την υποδοχή δεν έχει κάνα ντρίπλα (σκάσιμο της μπάλας).
-Απαγορεύεται να πιάνει τον αντίπαλο ή να τον εμποδίζει να προχωρήσει με άλλο μέρος εκτός του κορμιού.
-Απαγορεύεται να κάνει βουτιά προς την μπάλα.
-Απαγορεύεται να πατάει τη γραμμή της περιοχής τέρματος και να μπαίνει σε αυτή.
•Αν την γραμμή την πατήσει αμυντικός παίκτης στην προσπάθειά του να αμυνθεί τιμωρείται με πέναλτι.
•Όταν ένας αμυντικός με φάουλ στερεί στον επιτιθέμενο καθαρή ευκαιρία για γκολ, είναι επίσης πέναλτι.
•Αν αμυντικός παίκτης που μαρκάρεται επιστρέψει την μπάλα στον τερματοφύλακά του, ο οποίος βρίσκεται μέσα στην περιοχή του (6 μ.), τότε ο διαιτητής σφυρίζει και δίνει τη μπάλα στην αντίπαλη ομάδα που ξεκινά με ρίψη από τα 9μ. από την αντίπαλη ομάδα.
•Κανένας παίκτης γηπέδου δεν πρέπει να απευθύνεται στους διαιτητές για κανένα λόγο. παρά μόνον ο αρχηγός της ομάδας με κόσμιο τρόπο για να ζητήσει διευκρίνιση σε σφύριγμά τους.

•Μέγεθος μπάλας no1.

Κωδ. 205 Χάντμπολ Αγοριών

Μετά από κλήρωση οι αγώνες θα διεξαχθούν με το σύστημα νοκ-αουτ
Κωδ.206 Χάντμπολ Κοριτσιών
Μετά από κλήρωση οι αγώνες θα διεξαχθούν με το σύστημα νοκ-αουτ

Κωδ. 205 Χάντμπολ Αγοριών
Δευτέρα 15/5/2017 Ιωάννινα – Ανοιχτό Γήπεδο Πανηπειρωτικού Εθνικού Αθλητικού Κέντρου Ιωαννίνων (Π.Ε.Α.Κ.Ι.)
10:30 – 14:30 Προκριματικοί Αγώνες
16:30 –  17:30 Ημιτελικοί Αγώνες
17:30  Τελικός
18:30  Απονομές

Κωδ. 206 Χάντμπολ Κοριτσιών
Τρίτη 16/5/2017 Ιωάννινα – Ανοιχτό Γήπεδο Πανηπειρωτικού Εθνικού Αθλητικού Κέντρου Ιωαννίνων (Π.Ε.Α.Κ.Ι.)
10:00 – 14:00 Προκριματικοί Αγώνες
16:30 –  17:30 Ημιτελικοί Αγώνες