Ολυμπιακοί Αγώνες 2004
Αρχαία Ολυμπία
Αφή Ολυμπιακής Φλόγας

logotypo

«ΜΑΘΗΤΙΑΔΑ Αθλητισμού και Πολιτισμού»

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης Ηπείρου, για πρώτη φορά φέτος, διοργανώνει την 1η Περιφερειακή Μαθητιάδα Αθλητισμού και Πολιτισμού Ηπείρου 2017

υπό την αιγίδα της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού, σε συνεργασία με την Περιφέρεια Ηπείρου, τον Δήμο Ιωαννίνων, την Περιφερειακή Ένωση Δήμων Ηπείρου, το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, το Τ.Ε.Ι. Ηπείρου, την Περιφερειακή Αστυνομική Διεύθυνση Ηπείρου και το Εμπορικό Επιμελητήριο Ιωαννίνων.

Η Μαθητιάδα θα ξεκινήσει με την έλευση της φλόγας, την Κυριακή 14 Μαΐου 2017 και στη συνέχεια θα ακολουθήσουν εκδηλώσεις, τη Δευτέρα 15 Μαΐου, την Τρίτη 16 Μαΐου στο Πανηπειρωτικό Στάδιο Ιωαννίνων και την Τετάρτη 17 Μαΐου 2017 στις αθλητικές εγκαταστάσεις Λιμνοπούλας Ιωαννίνων και στο Στάδιο «Ζωσιμάδες» Ιωαννίνων.

Πρωταρχικός σκοπός της Μαθητιάδας είναι η διάδοση του εκπαιδευτικού μηνύματος «χωρίς το φόβο της αποτυχίας και το άγχος της νίκης», σε όλους τους μαθητές/τριες των σχολείων της Περιφέρειας Ηπείρου.

Η αναγνώριση της αξίας του Αθλητισμού και του πνεύματος των Ολυμπιακών Αγώνων, η αποδοχή της διαφορετικότητας μέσω των Παραολυμπιακών Δράσεων, η συμμετοχή και η παρακολούθηση ποικίλων αθλητικών και πολιτιστικών εκδηλώσεων, αποτελούν επίσης σημαντικούς στόχους της διοργάνωσης.

Δικαίωμα συμμετοχής στο αγωνιστικό μέρος των αθλημάτων έχουν μόνο οι μαθητές των Γυμνασίων της Περιφέρειας Ηπείρου.

Στις ποικίλες εκδηλώσεις, που θα υλοποιηθούν στο πλαίσιο της Μαθητιάδας, καθώς και στα Παραολυμπιακά Αθλήματα, δικαίωμα παρακολούθησης αλλά και ενεργής συμμετοχής έχουν όλοι οι μαθητές των σχολείων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηπείρου.