28-12-2022 ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΣΗ ΜΕ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ /ΝΤΡΙΩΝ ΠΡΟΤΥΠΩΝ ΚΑ Ι ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

Tροποποιεί την υπό στοιχεία 194/ΔΕΠΠΣ/ 08.12.2022 πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για πλήρωση με επιλογή των θέσεων διευθυντών/ντριών προτύπων και πειραματικών σχολείων (ΑΔΑ:ΨΨΘΜ46ΜΤΛΗ-1ΣΦ) ως προς την ημερομηνία λήξης υποβολής των αιτήσεων, η οποία διαμορφώνεται ως εξής:

«Οι αιτήσεις υποβάλλονται από την Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου 2022 και ώρα 08:00 έως την Δευτέρα 09 Ιανουαρίου 2023 και ώρα 16:00.»

Κατά τα λοιπά ισχύει ως έχει η υπό στοιχεία 194/ΔΕΠΠΣ/ 08.12.2022 (ΑΔΑ: ΨΨΘΜ46ΜΤΛΗ-1ΣΦ),μετά την ανακοινοποίησή της στις 14.12.2023.

Οι ενδιαφερόμενοι/ες υποβάλλουν τις αιτήσεις υποψηφιότητας αποκλειστικά και μόνο ηλεκτρονικά σε ειδική πλατφόρμα που υποστηρίζεται από Ι.Ε.Π./Δ.Ε.Π.Π.Σ., η οποία είναι προσβάσιμη μέσω της ενιαίας ψηφιακής πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr, ΕΨΠ) στη διαδρομή:

Αρχική / Εκπαίδευση / Επαγγελματίες εκπαίδευσης / Επιλογή Διευθυντών και Προισταμένων Προτύπων και Πειραματικών Σχολείων

ή

Η αίτηση κάθε υποψήφιου/ας συνοδεύεται από τα αναγκαία δικαιολογητικά σε ψηφιακή μορφή. Η πιστοποίηση των υποψηφίων για την εισαγωγή στην πλατφόρμα της αίτησης γίνεται με τους κωδικούς που διαθέτουν οι υποψήφιοι/ες στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο. Οι υποψήφιοι/ες για τις θέσεις Διευθυντών/ντριών σε Π.Σ. και ΠΕΙ.Σ. υποβάλουν μία (1) αίτηση για μία (1) Περιφερειακή Διεύθυνση. Μετά την κατάταξη των υποψηφίων στους τελικούς αξιολογικούς πίνακες επιλογής οι υποψήφιοι καλούνται να επιλέξουν μέχρι πέντε (5) συνολικά Π.Σ. και ΠΕΙ.Σ. της οικείας βαθμίδας της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας / Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης επιλογής τους με σειρά προτίμησης για τοποθέτηση.