28-08-2019 ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΕΕΠ-ΕΒΠ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2019-2020

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηπείρου, σύμφωνα με την υπ΄ αριθμ. 131408/Ε4/24-08-2019 (ΦΕΚ 3283/τ.Β΄/27-08-2019) απόφαση του ΥΠΑΙΘ με θέμα

«Παράταση ισχύος των πινάκων κατάταξης αναπληρωτών – ωρομισθίων μελών Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (ΕΕΠ) και Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (ΕΒΠ) σχολικού έτους 2018-2019»,

καλεί τους υποψήφιους αναπληρωτές Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (ΕΕΠ) και Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (Ε.Β.Π.) σχολικού έτους 2018-2019, να επικαιροποιήσουν τη δήλωση προτίμησης για πρόσληψη σε μια ή περισσότερες Διευθύνσεις Εκπαίδευσης ή ΚΕΣΥ στην Περιφερειακή Διεύθυνση  Εκπαίδευσης  Ηπείρου  υποβάλλοντας  νέα δήλωση προτίμησης.

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ:

Η υποβολή της δήλωσης προτίμησης, ορίζεται από 29-08-2019 ημέρα Πέμπτη μέχρι και 02-09-2019 ημέρα Δευτέρα, αυτοπροσώπως, στα γραφεία της Περιφερειακής Διεύθυνσης Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης  Ηπείρου ( Ανεξαρτησίας 146-Ιωάννινα),

είτε μέσω email στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. με σκαναρισμένη την αίτηση ώστε να φαίνεται η υπογραφή και σκαναρισμένη την αστυνομική ταυτότητα (2 όψεις) για την ταυτοπροσωπία.

Για λόγους ταυτοποίησης των υποψηφίων είναι απαραίτητη η υποβολή αντιγράφου ταυτότητας ή διαβατηρίου και κατά την υποβολή των αιτήσεων αυτοπροσώπως στην υπηρεσία μας .

Στην περίπτωση που δεν υποβληθεί αίτηση δήλωσης προτιμήσεων εντός της ανωτέρω προθεσμίας, ο υποψήφιος (ακόμη και αν είναι εγγεγραμμένος στον οικείο πίνακα σχολικού έτους 2018-2019), δεν θα είναι διαθέσιμος για πρόσληψη.

Επειδή οι θέσεις του Ε.Ε.Π. και του Ε.Β.Π. είναι ενιαίες για την Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, οι υποψήφιοι μπορούν να δηλώσουν, εφόσον επιθυμούν, σε μία προτίμηση όλες τις Σ.Μ.Ε.Α.Ε. Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης καθώς και ΚΕ.Δ.Δ.Υ. σε επίπεδο Νομού.

Ιδιαίτερα υπενθυμίζονται τα αναφερόμενα στην παρ. 13 του μέρους Ε΄ της προαναφερθείσας Υ.Α.:  «Για τους υποψήφιους που έχουν υποβάλει αίτηση αναπληρωτή σε περισσότερους του ενός κλάδου ΕΕΠ/ ΕΒΠ και στους ενιαίους πίνακες αναπληρωτών και ωρομισθίων εκπαιδευτικών της Γενικής Εκπαίδευσης ή στους πίνακες αναπληρωτών εκπαιδευτικών Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης σε περίπτωση πρόσληψής τους με πλήρες ωράριο από τον πίνακα ενός κλάδου αναστέλλεται η υποψηφιότητά τους στους πίνακες των λοιπών κλάδων. Σε περίπτωση πρόσληψης με μειωμένο ωράριο από τον πίνακα ενός κλάδου, οι υποψήφιοι παραμένουν διαθέσιμοι σε όλους τους πίνακες, μόνο για πρόσληψη με πλήρες ωράριο.»

Κατά τα λοιπά ισχύουν τα αναφερόμενα στην αριθ. πρωτ. 56267/Ε4/11-4-2018 (ΦΕΚ 1284 Β΄ – ΑΔΑ: ΨΩΙΘ4653ΠΣ-1Ω1) υπουργική απόφαση με θέμα: «Πρόσκληση υποψηφίων για πρόσληψη προσωρινών αναπληρωτών και ωρομισθίων από τους κλάδους του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Ε.Ε.Π.) και αναπληρωτών από τον κλάδο ΔΕ01-Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (Ε.Β.Π.) για α) τις δομές της Ειδικής Αγωγής (Σ.Μ.Ε.Α.Ε., ΚΕ.Δ.Δ.Υ., Ε.Δ.Ε.Α.Υ.), β) την εξειδικευμένη υποστήριξη μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που φοιτούν σε σχολικές μονάδες της Γενικής Εκπαίδευσης και γ) για την άσκηση καθηκόντων σε σχολικές μονάδες Γενικής και Επαγγελματικής εκπαίδευσης για το διδακτικό έτος 2018 – 2019».

1. Εγκύκλιος πρόσκλησης 2019-2020 (ΑΔΑ:ΨΠΓΑ4653ΠΣ-Β1Μ)
  2. ΑΙΤΗΣΗ ΕΕΠ-ΕΒΠ