16-01-2018 Στo 4o Γυμνάσιο Πρέβεζας ΠΡΩΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ του 12ου ΕΘΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ eTwinning

Η Eυρωπαϊκή δράση eTwinning εντάσσεται στο πρόγραμμα Erasmus+ και προωθεί τη χρήση Νέων Τεχνολογιών και τη συνεργασία των ευρωπαϊκών σχολείων. Το eTwinning έχει ήδη διανύσει 12 χρόνια επιτυχούς πορείας σε πανευρωπαϊκό επίπεδο, γνωρίζοντας ταυτόχρονα μεγάλη απήχηση στην ελληνική εκπαιδευτική κοινότητα, γεγονός που πιστοποιείται από την ένθερμη συμμετοχή των εκπαιδευτικών στη δράση και τις πανευρωπαϊκές διακρίσεις των ελληνικών σχολικών μονάδων.

Για την αναγνώριση των καλύτερων έργων eTwinning από πλευράς ελληνικών σχολικών μονάδων για το  σχολικό  έτος 2016-2017, η ελληνική Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης (ΕΥΥ) της δράση ανακοίνωσε τους νικητές του 12ου Εθνικού Διαγωνισμού eTwinning.

Η αξιολόγηση των έργων, έγινε με βάση τα κριτήρια που έχουν καθοριστεί και για τα Ευρωπαϊκά Βραβεία από επιτροπή μελών της ΕΥΥ.

Στο πλαίσιο αυτό στην κατηγορία Γυμνασίων -ηλικιακή ομάδα 12-15 το 4ο Γυμνάσιο Πρέβεζας απέσπασε το 1ο βραβείο με το έργο του «OUTOFTHEBOX» .

Ο κύριος στόχος ήταν να μυηθούν στον κόσμο της ψηφιακής αφήγησης μέσω συνεργατικής μάθησης  βελτιώνοντας  τις δεξιότητες  στη χρήση της  ξένης γλώσσας και  των καλλιτεχνικών ως μαθησιακά αντικείμενα στο αναλυτικό πρόγραμμα της διδασκαλίας στο Γυμνάσιο.

Συμμετείχαν συνολικά 81 μαθητές και 8 εκπαιδευτικοί από 5 σχολεία:   το   4ο   Γυμνάσιο   Πρέβεζας-Ελλάδα, Εscola   b/s   DomingosCapela,   Aemga,   Espinho-Portugal ,OsnovnaškolaLovas   ,   Lovas   -Croatia,ViiiCds Di Piacenza, Piacenza (pc)-Italy ColegioPuenteiii, El Astillero-Spain.

Όλα τα βραβευθέντα σχολεία έλαβαν  ως δώρα ηλεκτρονικό εξοπλισμό καθώς και συμμετοχή σε ένα επιμορφωτικό σεμινάριο ή συνέδριο στo πλαίσιo της δράσης eTwinning για το 2018. Παράλληλα δόθηκαν αναμνηστικά δώρα για τους μαθητές.

23843290 582347092097301 7691366435950497551 n Αντιγραφή

b8dbfae4 large            c112c8c50