10-07-2020 ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Μετά την ανακοίνωση των βαθμολογιών  των Πανελλαδικών Εξετάσεων συγχαίρουμε θερμά όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες των Σχολικών Μονάδων Περιφέρειας Ηπείρου που συμμετείχαν στις εξετάσεις αυτές. Χαιρόμαστε για τους μαθητές/τριες που οι προσπάθειές τους δικαιώθηκαν και οι κόποι τους ανταμείφθηκαν. Τους ευχόμαστε καλές σπουδές και ευόδωση των στόχων στη ζωή τους.

Στους μαθητές και μαθήτριες που δεν κατάφεραν να πετύχουν φέτος τον στόχο  τους θα θέλαμε να τους  επισημάνουμε ότι αξίζει να ξαναπροσπαθήσουν με μεγαλύτερη μεθοδικότητα και επιμονή και ότι όσοι αδιαπραγμάτευτα  κυνηγούν τα όνειρά τους και δεν τα εγκαταλείπουν στο τέλος επιβραβεύονται.

Συγχαίρουμε, επίσης, τους εκπαιδευτικούς, οι οποίοι με κάθε τρόπο και καθ΄ όλη τη διάρκεια του διδακτικού έτους, στήριξαν τα παιδιά στην κοπιώδη προσπάθειά τους, καθώς και τους  γονείς και κηδεμόνες που τους συμπαραστάθηκαν και μοιράστηκαν μαζί τους τις αγωνίες και τις προσδοκίες τους, σε μια χρονιά με πρωτόγνωρες συνθήκες και ιδιαίτερες δυσκολίες.

Ευχαριστούμε τους εκπαιδευτικούς που προσέφεραν πρόθυμα και με απόλυτη ευσυνειδησία τις υπηρεσίες τους, τόσο στα Εξεταστικά Κέντρα, όσο και στο Βαθμολογικό Κέντρο, ως μέλη των  επιτροπών, ως επιτηρητές, ως βαθμολογητές και ως μέλη του επικουρικού προσωπικού, καθώς και τους διοικητικούς υπαλλήλους των Υπηρεσιών μας, οι οποίοι συνέβαλαν στην απρόσκοπτη διεξαγωγή των Πανελλαδικών Εξετάσεων και στην επιτυχή ολοκλήρωσή τους.

Εκφράζουμε τέλος τις θερμές ευχαριστίες μας  στην Τοπική Αυτοδιοίκηση για τη διαρκή και άμεση υποστήριξή της ως προς την απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή, καθώς και στην Ελληνική Αστυνομία, η οποία για  μια ακόμη φορά συνεργάστηκε άριστα μαζί μας παρέχοντας την πολύτιμη βοήθειά της,  με τρόπο διακριτικό και αποτελεσματικό, για την ομαλή και δίχως προβλήματα διενέργεια των εξετάσεων.

Εναποθέτουμε τις ελπίδες μας στη νέα γενιά και ατενίζουμε το μέλλον με αισιοδοξία, οραματιζόμενοι  μια κοινωνία  δίκαιη, αξιοκρατική, αλληλέγγυη και ανοικτή στην πολυπολιτισμικότητα, στηριζόμενη σε διαχρονικές  αξίες και αρχές.

Ο Περιφερειακός  Διευθυντής Εκπαίδευσης Ηπείρου

Κωνσταντίνος Καμπουράκης