08-05-2023 Επίσκεψη στον Οικουμενικό Πατριάρχη κ.κ. Βαρθολομαίο

Η Αναπληρώτρια Περιφερειακή  Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηπείρου κ. Μπέση Μαρίνα, είχε την τιμή και τη χαρά να επισκεφτεί, την Πέμπτη 27 Απριλίου 2023, τον Οικουμενικό Πατριάρχη κ.κ. Βαρθολομαίο στο πλαίσιο επίσκεψής της στην Κωνσταντινούπολη.

Κατά τη συνάντησή τους, συζητήθηκαν θέματα που αφορούν στην παιδεία και στην εκπαίδευση, καθώς και στη λειτουργία των Σχολικών Μονάδων Περιφέρειας Ηπείρου. Σημαντική ήταν επίσης η αναφορά στα σημαντικότερα ελληνικά εκπαιδευτικά ιδρύματα στην Κωνσταντινούπολη, τα οποία είναι άρρηκτα συνδεδεμένα με την ιστορία του Ελληνισμού της Πόλης, το Ζωγράφειο Σχολείο, τη Μεγάλη του Γένους Σχολή και το Ζάππειο Εκπαιδευτήριο.

Μετά το πέρας της συζήτησης, έγινε η καθιερωμένη ανταλλαγή δώρων. Η Αναπληρώτρια Περιφερειακή Διευθύντρια, κ. Μπέση, προσέφερε στον Οικουμενικό Πατριάρχη έναν πολυτελή τόμο με τα γλυπτά και τους οικογενειακούς τάφους των Ελλήνων της Βιέννης, για τον οποίο έδειξε έντονο ενδιαφέρον αφού είχε επισκεφθεί πρόσφατα το Νεκροταφείο αυτό και έναν ασημένιο χαρτοκόπτη, στη βάση του οποίου ήταν σκαλισμένη η μορφή του Αγίου Γεωργίου.

Η Αναπληρώτρια Περιφερειακή Διευθύντρια, φεύγοντας, ευχαρίστησε τον Οικουμενικό Πατριάρχη για την εγκάρδια φιλοξενία, τη γόνιμη και ενδιαφέρουσα συζήτηση που είχαν και για την Πατριαρχική ευχή και ευλογία που έλαβε.

1683023661719  20230427 101457  1683024744242