21-08-2024 Δελτίο Τύπου

Δελτίο Τύπου

Τη Δευτέρα, 19 Αυγούστου 2024 στα Γραφεία της Π.Δ.Ε. Ηπείρου πραγματοποιήθηκε συνάντηση εργασίας μεταξύ της Περιφερειακής Διευθύντριας Εκπαίδευσης Ηπείρου, κ. Μπέση Μαρίνας και του καθηγητή του Columbia University Department of Epidemiology, κ. Charles Branas, παρουσία της Διευθύντριας του εργαστηρίου Υγιεινής και Επιδημιολογίας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων κ. Ευαγγελίας Ντζάνη, της  Αντιπεριφερειάρχη κ. Τσιάρα Σταυρούλας  και Συντονιστών Εκπαίδευσης Προσφύγων αστικού ιστού της Π.Δ.Ε. Ηπείρου.

Η συνάντηση έγινε  στο πλαίσιο της ανάπτυξης της επιστημονικής συνεργασίας της Π.Δ.Ε. Ηπείρου με πανεπιστήμια και φορείς της Ελλάδας και του εξωτερικού για την προώθηση δράσεων συμπερίληψης και διαπολιτισμικότητας σε όλα τα σχολεία της Ηπείρου και με στόχο αυτής την εύρεση κοινών συνισταμένων για την υλοποίηση του project ‘Healing Roots: An Evidence Roadmap for Refugee Mental Health Interventions’. Κατά τη συνάντηση τονίστηκαν ιδιαίτερα οι σκοποί και τα οφέλη του έργου και δόθηκαν αμοιβαίες υποσχέσεις για περαιτέρω συνεργασία με μόνιμο στόχο τη βελτίωση της εκπαιδευτικής διαδικασίας και την ανάπτυξη μιας αμιγούς συμπεριληπτικής κουλτούρας.

Η συνάντηση έκλεισε με επίσκεψη στη Δομή Φιλοξενίας Ασυνόδευτων Ανηλίκων της ICSD στα Ιωάννινα.

20240819 121312