Μαθητικοί Διαγωνισμοί

30-01-2018 Αιγίδα και διεξαγωγή μαθητικών διαγωνισμών Εκπαιδευτικής Ρομποτικής ΗΠΕΙΡΟΣ

robotiki2

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηπείρου θέτει υπό την αιγίδα της τον Περιφερειακό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Ηπείρου για μαθητές/τριες Δημοτικών Σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων.

Πιο συγκεκριμένα οι διαγωνισμοί για μαθητές/τριες Γυμνασίου με θέμα «Βυζαντινή Αυτοκρατορία και Επικοινωνίες» και για μαθητές/τριες Λυκείου με θέμα «Αειφόρος ανάπτυξη και επιχειρηματικότητα» θα διεξαχθούν το Σάββατο 24 Φεβρουαρίου και ώρα προσέλευσης 11:00 π.μ. στο 2ο Γυμνάσιο Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ιωαννίνων, ενώ ο διαγωνισμός για μαθητές/τριες Δημοτικού με θέμα «Εποικισμός του Άρη» θα διεξαχθεί την Κυριακή 25 Φεβρουαρίου και ώρα προσέλευσης 10:00 π.μ. στο Αρσάκειο Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων.

Οι διαγωνισμοί πραγματοποιούνται στο πλαίσιο της ευρύτερης προσπάθειας για τη διάδοση της εκπαιδευτικής μεθόδου STEM (Science–Technology–Engineering-Mathematics) και την ένταξή της στο σύστημα διδασκαλίας και εκπαίδευσης μαθητών στην Ελλάδα. Οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να ενημερωθούν για τις λεπτομέρειες των διαγωνισμών και κυρίως για τις εγγραφές των ομάδων τους στον Περιφερειακό, προκριματικό του Πανελληνίου διαγωνισμού, στο δικτυακό τόπο http://wrohellas.gr. Διευκρινίζεται ότι η μετακίνηση την ημέρα των διαγωνισμών θα πραγματοποιηθεί χωρίς δαπάνη για το Δημόσιο.