ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

ΚΑΜΠΟΥΡΑΚΗΣ Μ Κ

ΣΥΝΤΟΜΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ του κ. ΚΑΜΠΟΥΡΑΚΗ ΚΩΝ/ΝΟΥ

Περιφερειακός Διευθυντής Α/θμιας και Β/ θμιας Εκπαίδευσης Ηπείρου

Γεννήθηκα στη Χίο το 1955 και αποφοίτησα από το εξατάξιο Γυμνάσιο Αρρένων Χίου.

Σπουδές:

• Πτυχίο Φυσικής, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων  1981.
  • Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης στη Διδακτική Φυσικών Επιστημών, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων,  Τμήμα Χημείας, 2001.
  • Διδακτορικό Δίπλωμα του Τμήματος Χημείας (Διδακτική Φυσικών Επιστημών), Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, 2006.
  • Ξένες Γλώσσες : Αγγλικά
  • Γνώσεις Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), Α’ και Β’ επίπεδο.

Εκπαιδευτική – Διδακτική -  Διοικητική εμπειρία

Εκπαιδευτική υπηρεσία: 30,5  έτη

Διδακτική υπηρεσία: 24, 5  έτη

Διοικητική εμπειρία: 16, 5 έτη

Διετέλεσα διευθυντής  στο Γυμνάσιο Παναγιάς  με Λ.Τ  (Ν. Πρέβεζας),  στο 10  ΓΕΛ Φιλιππιάδας και Διευθυντής στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πρέβεζας.

Συμμετοχή σε υπηρεσιακά συμβούλια

Πρόεδρος στο ΠΥΣΔΕ Πρέβεζας (3 έτη)

Πρόεδρος του Συμβουλίου Επιλογής Διευθυντών Σχολικών Μονάδων – Δευτεροβάθμια  Εκπαίδευση Πρέβεζας

Τακτικό μέλος του ΑΠΥΣΔΕ – Ηπείρου (3 έτη)

Τακτικό μέλος του Περιφερειακού Συμβουλίου Επιλογής για την επιλογή των Συντονιστών Εκπαιδευτικού Έργου και των Προϊσταμένων των ΚΕΣΥ και ΚΕΑ της ΠΔΕ – Ηπείρου.

Συμμετοχή σε Διοικητικά  Συμβούλια και Επιτροπές

• Μέλος στο Διοικητικό Συμβούλιο του Πνευματικού Κέντρου Δήμου Φιλιππιάδας από  το 1987 έως 1990.
  • Συμμετοχή σε δημοτικές επιτροπές παιδείας, είτε ως εκπρόσωπος της ΕΛΜΕ-Πρέβεζας, είτε αυτοδίκαια ως διευθυντής σχολικής μονάδας.
  • Μέλος της Περιφερειακής Επιτροπής Καταπολέμησης των Ναρκωτικών της Περιφέρειας Ηπείρου το 1989 ως εκπρόσωπος της ΕΛΜΕ  Πρέβεζας.
  • Έχω εκλεγεί επανειλημμένα στο Δ.Σ. της ΕΛΜΕ Πρέβεζας, διετέλεσα μέλος στο Διοικητικό Συμβούλιο της ΕΛΜΕ Πρέβεζας.

Συγγραφικό  έργο

Συμμετοχή στη συγγραφή βιβλίων (5 βιβλία) που αφορούν την εκπαίδευση στη δευτεροβάθμια και τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Έρευνητικό  Έργο

Ανακοινώσεις σε επιστημονικά συνέδρια (ελληνικά και διεθνή) με πρακτικά (21 ανακοινώσεις).

Δημοσιεύσεις  σε επιστημονικά και εκπαιδευτικά περιοδικά  με κριτές (12 δημοσιεύσεις).

Συμμετοχή σε ερευνητικά προγράμματα

Συμμετοχή σε πρόγραμμα (Εισαγωγή στις Φυσικές Επιστήμες, Φυσική – Χημεία – Α΄ Γυμνασίου) του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου ως Αναπληρωτής επιστημονικά υπεύθυνος.

Συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα PARSEL ως μέλος της ελληνικής επιστημονικής ομάδας.

Μέλος οργανωτικής ή επιστημονικής επιτροπής επιστημονικών ημερίδων ή συνεδρίων.

Συμμετοχή σε ομάδες κρίσης διδακτικών εγχειριδίων.

Συμμετοχή σε  εκπαιδευτικά σεμινάρια και προγράμματα ως εισηγητής / επιμορφωτής του ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Συμμετοχή στην υλοποίηση καινοτόμων  προγραμμάτων

Μέλος της ελληνικής επιστημονικής ομάδας, στο  ευρωπαϊκό πρόγραμμα PARSEL - Popularity and Relevance of Science Education for scientific Literacy,

Συμμετοχή στην πειραματική εφαρμογή του προγράμματος Φυσική P.S.S.C (Physical Science Study Committee) από το ΥΠΕΠΘ

Ένταξη και διαχείριση στο έργο «Ανάπτυξη προγραμμάτων Φυσικών Επιστημών σε σχολικές μονάδες», ΠΕΠ – Ηπείρου 2000-06.

Επιμόρφωση σ΄ ένα εκτεταμένο φάσμα θεμάτων σχετικών με την επιστημονική και παιδαγωγική συγκρότηση και κατάρτιση.

Από το 1974 μένω μόνιμα στην Ήπειρο είμαι παντρεμένος με τη φιλόλογο Γιαννηγιώργη Σωτηρία και έχουμε δύο παιδιά και μια εγγονή.