Οι υποψήφιοι εκπαιδευτικοί οι οποίοι κατέθεσαν ένσταση κατά του προσωρινού αξιολογικού πίνακα κατάταξης θα μπορούν να ενημερωθούν αιτιολογημένα για την απόφαση της Π.Ε.Π.Π.Σ. μέσω του σχολίου που ακολουθεί το Πιστοποιητικό Υπηρεσιακών Μεταβολών, στα Υποχρεωτικά Δικαιολογητικά του πεδίου 12.
Η πρόσκληση και το πρόγραμμα των συνεντεύξεων θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα της ΠΔΕ Ηπείρου Δευτέρα, 29/07/2024.
Οι συνεντεύξεις των δεκτών υποψηφίων θα διεξαχθούν Δευτέρα,05/08/2024, στην έδρα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Ηπείρου, Ανεξαρτησίας 146, στα Ιωάννινα.
Υποψήφιοι που δεν προσέρχονται στη συνέντευξη αποκλείονται από την επιλογή.
Οι υποψήφιοι μπορούν να υποβάλουν ένσταση, στην ηλεκτρονική πλατφόρμα των αιτήσεων, κατά των προσωρινών αξιολογικών πινάκων, εφόσον κρίνουν ότι συντρέχει περίπτωση, ενώπιον της οικείας Π.Ε.Π.Π.Σ., μέσα σε αποκλειστική προθεσμία τριών (3) εργάσιμων ημερών από την επομένη της ανάρτησής τους, ήτοι από την από την Παρασκευή 19-7-2024 και ώρα 00:01 μέχρι την Τρίτη 23-7-2024 και ώρα 15:00.
Αύριο, Πέμπτη, 18 Ιουλίου 2024, θα αναρτηθεί ο προσωρινός αξιολογικός πίνακας κατάταξης των υποψηφίων εκπαιδευτικών για τη στελέχωση των Π. Σ. & ΠΕΙ. Σ. της Π.Δ.Ε. Ηπείρου με θέσεις θητείας για το σχ. έτος 2024-2025.
Η Διοικούσα Επιτροπή των Πρότυπων και Πειραματικών Σχολείων
καλεί
τους εκπαιδευτικούς της δημόσιας πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, οι οποίοι:
α) έχουν τουλάχιστον πενταετή διδακτική υπηρεσία σε σχολική μονάδα
β) υπηρετούν με θητεία σε Π.Σ. ή ΠΕΙ.Σ. κατά το σχολικό έτος 2023-2024, έχουν αξιολογηθεί θετικά κατά τη διάρκεια της πρώτης αξιολογικής περιόδου αλλά δεν έχουν αιτηθεί την ανανέωση της θητείας τους για το σχολικό έτος 2024-2025 στο οικείο Π.Σ. ή ΠΕΙ.Σ.
και επιθυμούν να τοποθετηθούν με θητεία σε θέσεις εκπαιδευτικών των Π.Σ. και ΠΕΙ.Σ.:
α) της οικείας βαθμίδας σε Π.Δ.Ε. της επιλογής τους,
β) διαφορετικής βαθμίδας, στην περίπτωση που η προκηρυσσόμενη θέση είναι κοινής ειδικότητας, σε Π.Δ.Ε. της επιλογής τους,
γ) της περιοχής διορισμού τους, στην περίπτωση που έχουν διοριστεί κατά το σχολικό έτος 2023-2024, ήτοι διανύουν το δεύτερο έτος διορισμού τους, στην οικεία ή σε διαφορετική βαθμίδα, σε περίπτωση που η προκηρυσσόμενη θέση είναι κοινής ειδικότητας,
να υποβάλουν ηλεκτρονική αίτηση για την πλήρωση κενής θέσης εκπαιδευτικού σε Π.Σ. ή ΠΕΙ.Σ., συνοδευόμενη από τα αναγκαία δικαιολογητικά
από Τρίτη 2-7-2024 έως την Τρίτη 9-7-2024 και ώρα 23:59.
Οι ηλεκτρονικές αιτήσεις υποβάλλονται σε ειδική ηλεκτρονική πλατφόρμα, η οποία είναι προσβάσιμη μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης gov.gr στη διαδρομή Εκπαίδευση/Επαγγελματίες εκπαίδευσης/Αιτήσεις εκπαιδευτικών για Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία:
Οι εκπαιδευτικοί υποβάλλουν την αίτησή τους, με σειρά προτίμησης, για πλήρωση θέσης εκπαιδευτικού σε μέχρι πέντε συνολικά σχολεία, Πρότυπα ή Πειραματικά της Π.Δ.Ε. την οποία επιλέγουν, σύμφωνα με τις ως άνω περιπτώσεις α, β.
Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να λάβουν υπόψη το πρότυπο Πιστοποιητικού Υπηρεσιακών Μεταβολών, που υπάρχει στο παράρτημα ΙΙ της Πρόσκλησης , όταν το ζητήσουν από τη Διεύθυνση στην οποία ανήκουν.